Om jag är trött…

…måste mina elever vara helt slutkörda. Har lyssnat och diskuterat texterna till Nationella Proven i svenska och svenska som andraspråk som går av stapeln nästa vecka. Det poängteras att elever med annan modersmål ska ges lång tid till diskussion och därför behöver jag för en gångs skull inte ha dåligt samvete för alla sidospår.

Texterna är bra, men svåra i år och handlar om gränser. Mest diskuterade vi en dikt som handlade om vad som är modigt och kom fram till en massa spännande. Vi diskuterade också sanning och lögn och huruvida det någon gång är okej att ljuga.

Özgür Kibar har skrivit den dikt som ledde till längst samtal. Den heter Både och och varken eller och handlar om hur det kan vara att ha två hemländer:

Både och och varken eller

Vem är du, undrade en undrare

kunde frågan varit sundare

det var en artighetsfras i all enkelhet

vilken är DIN identitet

jag sa att ”jag ska svara så gott jag kan

på frågan du ställer”

jag är både och och jag är varken eller

för jag är utländsk och jag är inhemsk

jag är en eldig turk, jag är en trygg svensk

jag är vitlök, oliver och kåldolmar

och jag är midsommarafton på skärgårdsholmar

jag har mörkt hår på mitt bröst

och lite på rygg som brukligt för turkar

jag sorterar mina sopor och jag pantar mina burkar

jag firar jul med familj, men också ramadan

är jag nu det ena eller det andra, det vete fan

Och jag fortsatte förklara för honom att

”jag har ställt den själv den här frågan du ställer”

och den har bränt kortslutning på mina stackars hjärnceller

för en motsägelse blir min slutsats och den enda som gäller

jag är både och och jag är varken eller

jag är inte det ena, inte det andra heller

jag är ett jetplan med propeller

en guldmedaljör som står och gnäller

jag är både och och jag är varken eller

jag är en proppmätt gäst som sitter och beställer

tårta på tårta

jag är en silkeslen vårta i rasismens feta röv

för än är jag svart, än är jag vit

än hör jag hit och än hör jag dit

jag är som vatten och sprit i en Aquavit

kanske ni tycker jag snackar massa skit

men jag känner mig som gryningen som skymningen

jag är båd´ natt och dag

och bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla bla

tack ska ni ha

Planen är att eleverna själva ska få skriva en liknande dikt, då de också är både och och varken eller. Vissa saker har de anammat totalt, som det här med tiden. De konstaterade att de skulle få vänta länge på folk om de reste tillbaka då de själva börjar bli så vana vid att passa tiden. (Hyfsat i alla fall…)

Många diskussioner blev det också om en text om transsexualism och könstillhörighet. Faktiskt har dessa lektioner varit några av de bästa vi haft. Mitt syfte att provocera fram egna tankar och åsikter har uppfyllts med råge. Jag tror inte att alla kommer att klara provet, men förhoppningsvis några av dem. Med tanke på att de bara varit i Sverige mellan 1 och 2 år är de fantastiskt duktiga.

Annons
Detta inlägg publicerades i Skolsnack och märktes , . Bokmärk permalänken.

4 kommentarer till Om jag är trött…

  1. mariam skriver:

    men va tror du
    att han både två eller han verken och och eller?

    • özgür skriver:

      Du har säkert sett bilder både på Yin-Yang och Mandala. Du förstår kanske då att detta att vara både och och varken eller – att vi är något som människan har försökt att tematisera i årtusenden. Jag har bara behandlat en aspekt av människans både-och-och-varken-ellerhet. Så vad menar jag då med detta? Fick du ett jakande eller nekande svar? Eller kanske lite av båda… 😉

      Özgür

      • Lilla O skriver:

        Svaret är nog att det går att diskutera dikten hur länge som helst och att den har hjälpt mina elever att sätta ord på mycket av sin förvirring. Tack för det!

  2. raya skriver:

    hej özgur!
    jag tacka dig för denna fantastisk dikten men kan ni snälla säga hur man diskutera dikten
    och säga vad är stämning i det har dikten.

    tack
    MVH
    raya

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s