Tematrio – Poesi

Med anledning av Världspoesidagen igår handlar Lyrans tematrio idag om just poesi. Jag gillar lyrik och skriver ganska ofta om poeter jag läst och dikter jag gillar. I Lyrikutmaningen läser jag tre poeter i kvartalet och jag har hittat några nya favoriter.

Jag har plockat ut tre av mina favoriter bland många:

1. Sara Hallström stiftade jag bekantskap med förra året. Den första bok jag läste av henne var debuten Vi måste ha protein som tog mig med storm. Rötter smälter var något mer svårforcerad, men även den bra. I april kommer bok nummer tre.

2. Inger Christensen är också en för mig ganska ny bekantskap. Fram till sin död var hon ständigt aktuell för Nobelpriset och jag måste säga att det hade varit välförtjänt. Min favorit är Alfabet men även Det är riktigt häftig om än väldigt annorlunda och lite svårare att ta till sig.

3. En gammal favorit får avsluta, en slutknorrarnas mästare. Nils Ferlin som skrivit så mycket bra, roligt och ibland faktiskt sorgligt. En av mina favoriter är den här:

Strof i April

Vägen till kärlekens paradis
är gammal men evigt ny:
Två händer kan mötas – händelsevis,
inunder ett paraply.
Två händer kan mötas i glädje,
två händer kan mötas i sorg.
Och två händer kan mötas för vinnings skull
på världens marknadstorg.
Annons
Detta inlägg publicerades i Böcker och märktes , . Bokmärk permalänken.

En kommentar till Tematrio – Poesi

  1. mariasbokliv skriver:

    Sara Hallström är jag riktigt nyfiken på… måste ta mig i kragen o låna hem!
    Nisse är underbar! det är till stor del hans fel att jag snöade in på poesi från början. Jag tänker ofta på dikten ”akvarium”, nästan sorgligt att den fortfarande kan kännas så aktuell

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s