Jag älskar mina barn, men en barnfri lördag någon gång ibland är rätt skönt. Dessutom ska mina föräldrar snart ge sig ut på en tremånadersresa och vill gärna klämma lite på grabbarna innan såklart.
När jag lämnat av dem i sommarstugan (som ligger närmare Göteborg än deras vanliga hus) åkte jag till Blomsterlandet i Partille. Jag och alla andra i regionen verkade det som. Fick stå och vänta på att få en vagn, men väl inne flöt det på ganska så bra. Lastade bilen full med jord, sand och diverse plantor. Där rök barnbidraget, men de kan få smaka på jordgubbarna och tomaterna.
Tomater ja, nu ska det förhoppningsvis bli både röda, gula och svarta körsbärstomater att mumsa på i sommar. Köpte chili också och favoritkryddan koriander. En liten stjärnjasmin har jag grävd ned också. Hoppas att den tar sig.
Har just duschat bort all jord och tänker ta med mig Ernestams nya till solstolen. Har läst halva och den är riktigt, riktigt bra. Det här är helt klart en härlig lördag!
(jag tror barnen älskar att vara mammafria också 🙂
Definitivt. Tala om win-win!