Tack till er alla som hängt med på Bokfrågornas ABC. Jag har sammanfattat alfabetet på en sida som du hittar här. Då blir det lättare för er som vill svara på frågorna i efterhand.
Nu är det slut, så därför blir det några bonusuppgifter om avslut:
- Vilket slut kommer du aldrig att glömma?
- Berätta om en bok som handlar om ett avslut.
- Någon form av ny onsdagsutmaning blir det och därför vill jag att du berättar om en bok som handlar om en ny chans eller en ny början.
- Och så slutligen, vilka är den senaste bok du läst?
Svara i egen blogg eller i en kommentar. Om du svara hemma hos dig får du gärna lämna en kommentar och/eller länka hit så att jag och andra kan hitta dina svar. Mina svar kommer i ett senare inlägg.
Jag återkommer dessutom en onsdag snart med nya uppgifter. Får se om det kanske blir sommarlov lite först.
Vad bra med avslutningsfrågor, men dom får jag ta tag i efter midsommar.
Jag vet inte om Süskind har skrivit något mer, Parfymen fick jag låna av en gammal jobbarkompis och eftersom jag tyckte den var så äcklig (fast bra) så var det inte något jag undersökte :-).
Jo, jag nämner Fossum ofta, det beror väl på att jag ofta snöar in på författare och då läser allt (nästan) som h*n skrivit. Den bästa…. jag får återkomma om det.
Ha en härlig midsommar!
Pingback: Tweets that mention Bokfrågornas ABC sammanfattning och bonus | Lilla O -- Topsy.com
Nu finns mina svar på bloggen – kul med bonusfrågor!
Här kommer mina svar:
http://bokstunder.blogspot.com/2010/06/bokfragornas-abc-sammanfattning-och.html
De blir spännande att se vad du hittar på härnäst.
Tusen tack för denna roliga och många gånger kluriga utmaning!
http://alkb.se/bokfragornas-abc-epilog